Allah İnsanlarla Çok İlgilidirEtrafına kısaca göz atan bir insan Allah’ın kusursuz yaratma sanatının ve gücünün sayısız tecellilerini görebilir. Örneğin insan her aynaya baktığında genel olarak düzgün, simetrik ve güzel bir görüntü görür. Elbette bununla birlikte acizliklerini ve eksikliklerini de görür.

İnsan, bedenindeki bu bozukluk ve acizliklerden kaynaklanan ihtiyaçlarını gidermek ve daha düzgün, temiz ve sağlıklı bir görünüme sahip olmak için sürekli bir arayış içinde olur. Nitekim bu eksikliklerin giderilmesi için bir çok fabrika üretim yapmaktadır. Çok çeşitli ürünler, aylarca süren araştırma, üretim aşaması ve detayların belirlenmesiyle birlikte piyasaya sunulmakta ve insanların ihtiyaçlarının giderilmesine vesile olmaktadırlar.

Burada önemli bir nokta vardır, Allah’ın herşeyin Hakimi ve Yaratıcısı olduğunu bilen müminler bu ürünleri ve geçirdikleri her üretim aşamasını Allah’ın yarattığını bilirler.

Allah imtihanın gereği olarak insanları aciz yaratmıştır fakat bu acizliklerin nasıl giderileceğini ve dilerse nasıl kusursuz yaratabileceğini insanlara bu ürünler vesilesiyle göstermektedir.

Bu ürünlerin hem fiziksel görünümündeki hem kimyasal içeriğindeki detayları düşünen mümin, Allah’ın yaratma sanatının üstünlüğünü daha iyi kavrayabilir. İman gözüyle bakmayan bir insan bu detayları kavrayamayabilir fakat müminler Rabbimiz’in Katında herşeyin ‘bir an olarak’ belli olduğunu ve herşeyi Allah’ın yarattığını bildiklerinden, gördükleri bu ürünlerin aslında daha kendileri doğmadan yaratıldığının, hangi mağazanın hangi rafında satıldığının, hangi kabın içinde bulunduğunun, hangi fabrikada üretildiğinin ve kimin kullanacağının Allah Katında belli olduğunu bilirler. Yüce Allah’ın insanlarla ne kadar ilgili olduğunun bilincinde oldukları için de sürekli Rabbimiz Allah’a şükrederler.. .